пʼятниця, 10 лютого 2017 р.

Навчальний рік без ДТП

            Зараз все частіше діти стають учасниками ДТП. Чи стала дитина випадковим свідком ДТП чи є потерпілою, їй у будь-якому випадку потрібна психологічна допомога. І завдання батьків та вихователів - надати її дитині.



Ми повинні знати, що знання про ДТП у 4 - 5-річної дитини дещо інше, ніж у дорослої людини. У цьому віці малюки навіть думки не допускають про те, що їх не стане. Саме тому ми так часто спостерігаємо дитячу безтурботність на дорогах. Автокатастрофи з пораненням або загибеллю людей дитина не надає великого значення, вона просто спостерігає за подіями. А причиною, що викликає страх у малюка, стає раптовість: різкий виск гальм, гучний удар. Проте, з цим психіка маляти може впоратися сама.
Ще одним фактором, що робить негативний вплив на психіку дитини, є реакція дорослих. Бачачи аварію або ставши її учасником, дорослі починають панікувати, кричати від болю і страху. А ці почуття дитині знайомі. У цьому випадку малюк починає сприймати те, що відбувається так: сталося щось страшне, дорослі перестали себе контролювати, їм боляче і страшно. Отже, дитина теж починає боятися. Вона не тільки «заражається» негативними емоціями, а й починає теж боятися. А в психіці дитини формується «ланцюжок» причинно-наслідкових зв'язків, який і призводить до виникнення фобій.
Дитина стала свідком ДТП. Якщо малюк став свідком ДТП, необхідно, щоб з боку дорослих він відчув упевненість і спокій. Не треба залишатися з дитиною, щоб подивитися, як розвиватимуться події далі, просто підіть у безпечне місце. Якщо малюк буде задавати питання, що стосуються побаченої аварії, обов'язково дайте йому вiдповiдь. Своїми відповідями підкресліть те, що не можна робити на дорогах.
Діти постраждалі в ДТП. У випадку аварії за участю дітей ситуація набагато складніша. Адже дитина відчуває біль і це, звичайно ж, її лякає. Батьків це теж лякає. І в цьому випадку дуже важливо не розгубилися від жаху і страху, не почати панікувати і тікати від того, що відбувається. Насамперед, треба надати першу медичну допомогу малюку. Адже зменшення фізичних страждань поліпшить емоційний стан дитини.
По-друге, дорослим, як би це не було складно, треба намагатися залишатися спокійними, хоча б зовні. По-третє, батькам необхідно розмовляти з малюком. Дуже часто в таких випадках дитина кілька разів розповідає про те, що трапилося. Вона ніби знову і знову переживає аварію. Звичайно, батькам таке може набриднути, але не треба переривати малюка. Адже кожного разу «прокручуючи» картину пережитого, дитина намагається позбутися від болю, страху, безпорадності і злості. Тому батькам необхідно з розумінням поставитися до слів малюка і надати необхідну йому увагу. Тим самим допомогти дитині швидше впоратися зі страхами.