субота, 14 листопада 2020 р.

               Роль тата у вихованні дитини дошкільного віку.

    «Один батько вартий більше ста вчителів», – говорить народне прислів'я. Мати, як правило, впливає на дитину ласкою і добротою. Вона відіграє велику роль у вихованні гуманістичних рис характеру, а ось формування у дітей цілеспрямованості, наполегливості, сміливості – це турбота батька. 
      В дошкільному віці дитина стає менш залежною від матері й активно зближується з батьком. У цей період останній допомагає дитині-дошкільнику опановувати нові вміння – ходити, говорити, самостійно їсти. Маля вже може втримати у свідомості образ любимої мами і тому дозволяє батькові доглядати за собою, грати і ходити на прогулянки. Йому вже приємно зробити щось «спеціально для тата» – принести газету, подати ложку або рушник.

     У дошкільному віці малюк бурхливо висловлює свої почуття по відношенню до матері, і любов чергується зі злістю та образою. Якщо батько не виступає в ролі «другої мами», то його відносини з дитиною більш спокійні. Це дозволить дитині в майбутньому сформувати гармонійні стосунки з оточуючими.

    На сьогодні ставлення батька до дитини зазнає суттєвих змін. Так, у 80-90-х роках ХХ ст. рідко можна було побачити батька, який приводив у дитячий садок свою дитину чи забирав звідти, ходив з нею у кіно, гуляв на вулиці. Вважалося, що виховувати дітей і займатися з ними повинна мати, дитячий садок, школа, а батько заробляє гроші для благополуччя своєї родини. 

Новим явищем ХХІ сторіччя сторіччя стало те, що у батька з'явилося бажання приділяти більше часу вихованню своїх дітей. Чому так?
   Сучасні батьки – це діти батьків згадуваних 80-90-х років, які недоотримали тепла і виховання в дитинстві від своїх батьків. Вони інтуїтивно бажають вкласти в своїх дітей все те, чого були позбавлені у повній мірі самі. Тим більше що зараз з'явилося більше можливостей дати дітям все те, про що мріяли самі. 
    Наведемо приклад. Тато зайнятий на роботі, повертається пізно, а дитина чекає: «Ось скоро тато прийде», чує він, – і засинає, так і не побачивши батька. І якщо так пройде тиждень, місяць, так пройдуть роки, то виникає парадокс: хоча вся сім'я живе в одній квартирі, під одним дахом, проте батько і діти не знають один одного добре, тато навіть не помітив, як виросли діти. Чи добре це? Ні, дуже навіть погано. Тому, що час зародження справжньою серцевої дружби між батьком і сином (донькою) пройшов.      Минув час, коли батько зміг увійти в життя своїх дітей як своя людина, старший друг, наставник. 
   Насправді спілкування з батьком суттєво розширює внутрішній світ дитини, особливо в дошкільному віці. У цей період розвитку дитини між нею і батьком встановлюється якісно новий, більш тісний зв'язок. Зазвичай він не грунтується на задоволенні тілесних потреб малюка, як це відбувається у випадку з матір'ю.
   Спілкування з батьком доставляє дитині незнайоме раніше задоволення . Воно також може бути прекрасним «антрактом» серед постійного проведення часу з матір'ю.
   Займатися з дитиною дошкільного віку набагато важче, ніж доглядати за немовлям. Жінці необхідний якийсь час для психологічного і фізичного розвантаження, тому чоловік доставить їй велике задоволення, якщо погуляє або пограє з малюком, поки вона готує обід або робить зачіску.
   Батько дуже допоможе матері, якщо оцінить її старання в очах дитини: «Мама приготувала чудовий обід!» або «Мені подобаються твої нові туфлі. Як добре, що мама їх купила ». Хороший батько завжди підтримає мати у вихованні дитини; «Мама сказала, що вже пора спати, значить, нам потрібно закінчити гру».
    Щоб стати для своїх дітей своєю людиною, недостатньо бути для них батьком. Потрібно, щоб тато й мати жили разом, як друзі. 
   І наприкінці знайте: гордість за своїх батьків – це фундамент для зльоту особистості дитини. Сором за своїх батьків – це тягар на серці, який обламує крила і не дозволяє дитині злітати до повної висоти.